AQUILIS FAQ
Znajdź temat, który Cię interesuje
FAQ ogólne
1. Jak mogę się zapisać na półkolonie / obóz / do klubu?
Zapisy na półkolonie i obozy prowadzimy online – przez formularz na stronie . Po zgłoszeniu otrzymasz maila z potwierdzeniem i dalszymi krokami. Jeśli coś utknie po drodze, jesteśmy pod telefonem i mailem.
2. Czy moje dziecko musi umieć pływać?
Nie musi. U nas każdy może poczuć się pewnie na wodzie. Niezależnie od projektu, uczymy żeglarstwa i pływania na deskach SUP od podstaw, a bezpieczeństwo Waszych pociech to dla nas priorytet. Dzieci zawsze są pod opieką wykwalifikowanej kadry, a także ubrane w kamizelki asekuracyjne. Dzieci nie są też zmuszane do wykonywania czynności, których się boją. Wtedy pod opieką wychowawcy, mogą się pobawić np. na plaży. Nad bezpieczeństwem czuwa także ratownik.
3. Jak dbacie o bezpieczeństwo dzieci?
Pracujemy na sprawdzonym sprzęcie, z doświadczoną kadrą, według jasnych procedur. Szkolimy dzieci z zasad bezpieczeństwa, a na wodzie zawsze czuwają instruktorzy i motorówka asekuracyjna. Oczy mamy zawsze dookoła głowy. 👀
4. Czy zajęcia są zgłaszane do kuratorium oświaty?
Tak. Wszystkie półkolonie i obozy zgłaszamy zgodnie z obowiązującymi przepisami.
5. Jak weryfikujecie kadrę i instruktorów?
Instruktorzy posiadają wymagane patenty, kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy z dziećmi. Wychowawcy mają przygotowanie pedagogiczne oraz aktualne badania i zaświadczenia. Wszyscy wychowawcy i instruktorzy posiadają aktualne zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego i są weryfikowani w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Dbamy o to, aby osoby pracujące z dziećmi spełniały wszystkie wymogi formalne i zapewniały najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ponadto w naszej placówce wdrożone są standardy ochrony małoletnich, które muszą być bezwzględnie przestrzegane przez wszystkich członków kadry.
6. Co w przypadku złej pogody?
Żeglarstwo uczy elastyczności. 😉 Gdy warunki nie pozwalają na wyjście na wodę, realizujemy zajęcia na lądzie – warsztaty, gry i zajęcia edukacyjne.
⚠️ Na Mazurach, ze względu na specyfikę żeglugi wędrownej, nie jest możliwe określenie dokładnego planu trasy każdego dnia. Ostateczny wybór portów, kierunku żeglugi i celu rejsu zależy od aktualnych warunków pogodowych, siły i kierunku wiatru, poziomu wody oraz obowiązujących ostrzeżeń i komunikatów instytucji takich jak IMGW, WOPR czy Urząd Żeglugi Śródlądowej.
7. Czy dziecko jest ubezpieczone?
Tak, każdy uczestnik objęty jest ubezpieczeniem NNW.
8. Czy mogę skontaktować się z wychowawcą/instruktorem w trakcie trwania zajęć?
W przypadku półkolonii wszelkie sprawy załatwia się przez biuro, natomiast podczas obozów rodzice otrzymują bezpośrednie namiary do sternika jachtu, na którym przebywa dziecko. Biuro pozostaje również do dyspozycji przez cały czas trwania turnusu. Wszystkie potrzebne numery zostaną przekazane w korespondencji poprzedzającej wyjazd dziecka.
9. Czy mogę zapisać dziecko z niepełnosprawnością lub specjalnymi potrzebami?
Zależy nam, aby każde dziecko miało szansę spróbować żeglarstwa w bezpiecznych warunkach. Ze względu na specyfikę sportu wodnego i odpowiedzialność za bezpieczeństwo uczestników, każdy przypadek rozpatrujemy indywidualnie. Zachęcamy do kontaktu – porozmawiamy o potrzebach dziecka i wspólnie sprawdzimy, jak najlepiej zadbać o jego komfort, bezpieczeństwo i dobrą zabawę na wodzie.
10. Czy robicie zdjęcia i relacje z zajęć?
Relacje z naszych zajęć są regularnie dokumentowane – zdjęcia i materiały wideo mogą zostać utrwalone i wykorzystane przez Organizatora do celów dokumentacyjnych, szkoleniowych lub promocyjnych. Podpisując umowę, Opiekun wyraża zgodę na wykorzystanie wizerunku Uczestnika, bez wynagrodzenia, pod warunkiem, że materiały powstały podczas półkolonii lub obozu.
📸 Wiemy, że rodzice lubią widzieć, jak ich dzieci łapią pierwszy wiatr w żagle, a my dbamy o to, aby wspomnienia były dokumentowane zgodnie z zasadami i ochroną wizerunku. 😉
FAQ płatności
1. Czy i jak mogę otrzymać fakturę?
Tak. Faktury wystawiamy po zakończonym turnusie. Wystarczy do nas skierować taką prośbę na kontakt@aquilis.org.
2. Jakie są dostępne formy płatności?
Na ten moment przyjmujemy płatności realizowane tylko i wyłącznie przez przelew bankowy.
3. Czy mogę zapłacić gotówką?
Nie przyjmujemy płatności w formie gotówkowej.
4. Czy mogę zapłacić w ratach?
Jesteśmy w trakcie przygotowywania takiej możliwości. Jeśli jednak chcą Państwo zapisać dziecko, a barierą są kwestie finansowe, prosimy o kontakt. Postaramy się wspólnie znaleźć rozwiązanie.
5. Do kiedy należy dokonać płatności?
Termin płatności jest podany w regulaminie promocji lub danego przedsięwzięcia. Ponadto, po zapisie otrzymają Państwo maila potwierdzającego, w którym zawarta jest informacja o płatnościach.
6. Co jeśli zapomnę uregulować płatność – czy tracę miejsce?
Nie od razu. 🙂
Najpierw wysyłamy Państwu przypominajkę o płatności. Zapomniana płatność to nie powód, żeby wyrzucać kogoś za burtę. 😉
7. Czy są jakieś dodatkowe koszty poza podaną ceną?
Półkolonie
Cena obejmuje pełny program zajęć, opiekę kadry, sprzęt oraz ubezpieczenie. Półkolonie nie generują dodatkowych kosztów obowiązkowych.
Obozy
Cena obejmuje program, opiekę instruktorską, sprzęt oraz ubezpieczenie. Dodatkowo płatny (opcjonalnie) jest transport. Uczestnicy powinni mieć przy sobie drobną gotówkę na własne wydatki na miejscu, np. prysznice w marinach, drobne zakupy czy przekąski.
8. Na jakie konto dokonać płatności?
W zależności od rodzaju zajęć obowiązują różne konta bankowe:
- KŻ SWAŻM:
mBank 61 1140 2004 0000 3102 8601 1185 - Obozy żeglarskie:
mBank 57 1140 2004 0000 3602 8623 1202 - Półkolonie żeglarskie:
mBank 02 1140 2004 0000 3802 8367 2167
Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Żeglarskich i Motorowodnych SWAŻM
ul. Leszczyńskiego 4/29, 50-078 Wrocław
NIP: 7962465993
W tytule przelewu prosimy wpisać: imię i nazwisko dziecka oraz datę lub numer turnusu.
Pełne informacje oraz aktualne numery kont dostępne są na naszej stronie: Kontakt.
9. Czy numer konta do transportu jest inny niż do opłaty za półkolonie/obóz?
Tak – informacje zawsze wysyłamy w mailu organizacyjnym. Przed rozpoczęciem półkolonii/obozu wysyłamy również przypominajkę o płatności za transport razem z niezbędnymi do przelewu danymi.
10. Kiedy zapłacić za transport?
Do dwóch tygodni przed rozpoczęciem turnusu.
11. Czy w przypadku rezygnacji przysługuje zwrot pieniędzy?
Zwrot pieniędzy jest możliwy, ale jego wysokość zależy od terminu rezygnacji i zasad określonych w regulaminie danego turnusu. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie wydarzenia.
FAQ półkolonie
1. Czy półkolonie są zgłaszane do kuratorium oświaty?
Tak, każdy turnus jest zgłoszony do kuratorium.
2. Gdzie znajdę kartę kwalifikacyjną uczestnika półkolonii?
Kartę kwalifikacyjną wraz z informacją jak można ją do nas dostarczyć wysyłamy mailowo kilka tygodni przed planowanym turnusem. Można ją także pobrać na naszej stronie Dokumenty do pobrania.
3. Kiedy należy wypełnić kartę kwalifikacyjną i czy trzeba ją dostarczyć w wersji papierowej?
Kartę kwalifikacyjną najlepiej wypełnić przed rozpoczęciem półkolonii. Można ją przesłać:
- Mailowo, po podpisaniu Profilem Zaufanym ✅
- Pocztą tradycyjną, jeśli nie ma możliwości podpisu elektronicznego – potrzebujemy oryginałów
- Wrzucić do naszej skrzynki:
Adresy do wysyłki / zostawienia kart:
- Skrzynka nr 1 – Biuro Aquilo24
Bosmanat Portu, ul. Osobowicka 70a, 51-008 Wrocław
z dopiskiem: „PÓŁKOLONIE – turnus X” - Skrzynka nr 2 – Ośrodek Wypoczynkowy w Wałach, miejsce turnusu
- Skrzynka nr 1 – Biuro Aquilo24
Nasza rada: Jeśli wiecie, że będziecie wysyłać kartę pocztą, radzimy wysłać ją wcześniej.
Z doświadczenia wiemy, że karty lubią się ulatniać. 😉
4. Czy należy zgłosić specjalną dietę dla dziecka?
Tak. Prosimy o podanie takiej informacji w formularzu zgłoszeniowym.
5. Jak duże są grupy na półkoloniach?
Nasze wachty mają max. 10 -15 osób. Uczestnicy są przydzielani do grup wg wieku oraz umiejętności.
6. Co dziecko powinno spakować na półkolonie?
Checklista niezbędnych rzeczy znajduje się na naszym blogu. LINK
7. Czy podczas półkolonii jest miejsce na przechowanie rzeczy?
Tak, dzieci mogą zostawić rzeczy w przygotowanych podpisanych pudełkach. Nie ma potrzeby, żeby codziennie zabierały swój żeglarski ekwipunek. 😉
8. W jakich godzinach odbywają się półkolonie?
Zajęcia półkolonii trwają od 9:00 do 16:00. Opieka kadry przewidziana jest już od 8:30, do 16:30. Jeżeli wybieracie transport z Wrocławia, w tygodniu poprzedzającym Wasz turnus prześlemy Wam dokładną informację, o której godzinie jest wyjazd z Waszego przystanku i spodziewany powrót. Orientacyjne godziny znajdziecie w części Transport na stronie Półkolonii: LINK
9. Czy zapewniacie wyżywienie?
W godzinach 12:30–13:00 dzieci mają zapewniony obiad w formie cateringu – zupę i danie główne. Około 15:30 organizowany jest przez nas również podwieczorek.
Dodatkowo, przez cały czas trwania półkolonii uczestnicy mają dostęp do nielimitowanej wody z nalewaka.
Prosimy, aby dzieci przyjeżdżały wyposażone w śniadaniówkę z drugim śniadaniem lub przekąskami, które mogą zjeść po przyjeździe do Wałów.
10. Moje dziecko w dniu rozpoczęcia półkolonii ma 5 lat, ale rocznikowo 6 – czy może wziąć udział?
Jeżeli dziecko rocznikowo ma 6 lat, to nie ma przeciwwskazań, aby wzięło udział w półkoloniach.
11. Czy dziecko może przychodzić samodzielnie / być odbierane przez inną osobę?
Tak, jest taka możliwość. Prosimy jednak o wcześniejsze poinformowanie biura, abyśmy mogli przekazać tę informację kierownikowi wypoczynku oraz opiekunom transportu i odpowiednio się przygotować. Zgłoszenie powinno zostać przesłane mailowo najpóźniej w tygodniu poprzedzającym turnus, najlepiej poprzez formularz zgłoszeniowy
12. Moje dziecko chce być w grupie ze swoimi kolegami. Czy jest taka możliwość?
Tak, zawsze bierzemy pod uwagę takie prośby. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie ich w formularzu zapisu lub przesłanie wiadomości na nasz adres e-mail tak szybko, jak to możliwe.
Ostateczną decyzję podejmuje komandor, uwzględniając przede wszystkim wiek uczestników oraz poziom ich umiejętności. Dzięki temu możemy zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas zajęć. Chociaż staramy się spełniać prośby, nie możemy zagwarantować, że wszystkie dzieci zostaną przydzielone do wybranej grupy.
FAQ obozy na Mazurach
1. Czy obozy są zgłaszane do kuratorium oświaty?
Tak, każdy obóz jest zgłaszany.
2. Gdzie znajdę kartę kwalifikacyjną uczestnika obozu?
Kartę kwalifikacyjną wraz z informacją jak można ją do nas dostarczyć wysyłamy mailowo kilka tygodni przed planowanym turnusem. Można ją także pobrać na naszej stronie Dokumenty do pobrania.
3. Kiedy należy wypełnić kartę kwalifikacyjną i czy trzeba ją dostarczyć w wersji papierowej?
Kartę kwalifikacyjną najlepiej wypełnić przed rozpoczęciem obozu. Można ją przesłać:
- Mailowo, po podpisaniu Profilem Zaufanym ✅
- Pocztą tradycyjną, jeśli nie ma możliwości podpisu elektronicznego – potrzebujemy oryginałów
- Wrzucić do naszej skrzynki
Adres do wysyłki / zostawienia kart:
Skrzynka nr 1 – Biuro Aquilo24
Bosmanat Portu, ul. Osobowicka 70a, 51-008 Wrocław
z dopiskiem: „OBÓZ– turnus X”
4. Czy należy zgłosić specjalną dietę dla dziecka?
Tak, prosimy o przekazanie takiej informacji w formularzu zgłoszeniowym.
5. Co dziecko powinno spakować na obóz?
Pełna lista niezbędnych rzeczy dostępna jest na naszym blogu: Jak się spakować na obóz żeglarski. Prosimy o zapoznanie się z nią przed rozpoczęciem turnusu, aby dziecko było odpowiednio przygotowane do zajęć. Lista jest też na naszej stronie Dokumenty do pobrania
6. Ile osób jest na jednym jachcie?
Liczba uczestników na jachcie zależy od typu rejsu:
- Rejsy szkoleniowe: 6 osób na jachcie
- Rejsy turystyczne: minimum 6–7 osób na jachcie
Dokładny skład jachtu ustalany jest przez komandora, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas żeglugi.
7. Na jakich jachtach pływacie?
Raptor 26 (Twister 800N) – jedne z najpopularniejszych jachtów mazurskich.
8. Czy dzieci śpią na jachtach?
Tak – to esencja tej żeglarskiej przygody. 😉
9. Jak wygląda transport na Mazury?
Organizujemy transport zbiorowy. Wyjazd jest z Wrocławia, z pętli tramwajowej na Osobowicach. Jeśli nie chcą Państwo korzystać ze zbiorowego transportu, można dziecko przywieźć i odebrać na własną rękę.
10. Czy mogę samodzielnie zawieźć dziecko na obóz?
Tak.
11. Czy potrzebne jest wcześniejsze doświadczenie żeglarskie?
Nie, ale potrzebne są chęci do nauki! 😉 Najfajniejsze jest to, że uczestnicy uczą się żeglarstwa w praktyce – podczas zajęć na wodzie krok po kroku zdobywają nowe umiejętności i pewność siebie.
12. Jak wygląda typowy dzień na obozie?
13. Czy na obóz szkoleniowy z przygotowaniem do patentu może pojechać dziecko, które nie ukończyło 14 lat?
Tak, ale nie będzie mogło na koniec rejsu zdawać egzaminu i otrzymać patentu. W takim przypadku do egzaminu można podejść w momencie ukończenia 14 lat.
14. Moje dziecko chce być w grupie ze swoimi kolegami. Czy jest taka możliwość?
Tak, zawsze bierzemy pod uwagę takie prośby. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie ich w formularzu zapisu lub przesłanie wiadomości na nasz adres e-mail jak najwcześniej.
FAQ Klub Żeglarski SWAŻM
1. Kto może dołączyć do Klubu Żeglarskiego SWAŻM?
Do Klubu mogą dołączyć wszystkie osoby zainteresowane żeglarstwem, niezależnie od wieku. 😊
Zajęcia realizowane w ramach sekcji żeglarskiej klubu są obecnie przeznaczone dla dzieci w wieku 7–12 lat, choć wszyscy chętni mogą wspierać i uczestniczyć w życiu Klubu.
2. W jakim wieku dzieci mogą rozpocząć zajęcia?
Do klubu przyjmujemy dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat.
3. Czy dziecko musi mieć wcześniejsze doświadczenie żeglarskie?
Aby dołączyć do grupy początkującej nie trzeba mieć żeglarskiego doświadczenia. Naukę rozpoczynamy od podstaw.
4. Gdzie odbywają się treningi?
W sezonie ciepłym, gdy żeglujemy, treningi i zajęcia odbywają się w Ośrodku Sportowo-Rekreacyjnym w Wałach.
Zimą nie prowadzimy żeglugi, ale kontynuujemy zajęcia w formie warsztatów i zajęć na basenie.
Warsztaty odbywają się w salce w Ośrodku w Wałach, a zajęcia na basenie odbywają się na pływali Aquasport w Brzegu Dolnym przy ul. Wilczej 8.
5. Jak często odbywają się zajęcia?
Zajęcia odbywają się w soboty, w godz. 9:00-12:00.
6. Czy klub działa przez cały rok, także zimą?
Tak. Zimą prowadzimy zajęcia na basenie oraz warsztaty teoretyczne z żeglarstwa.
7. Czy zajęcia są bezpłatne?
Tak, zajęcia są bezpłatne dzięki składkom członkowskim uiszczanych przez członków klubu.
8. Jak wygląda bezpieczeństwo podczas treningów?
Nad młodymi żeglarzami czuwa Komandor Sekcji Żeglarskiej oraz doświadczona kadra instruktorska. Podczas każdych zajęć na wodzie obecna jest łódź asekuracyjna, a bezpieczeństwo uczestników jest naszym absolutnym priorytetem. Dzieci pływają ZAWSZE w kamizelkach asekuracyjnych, a zajęcia odbywają się zgodnie z jasno określonymi procedurami.
Kamizelki, procedury i doświadczona kadra – zero kompromisów. 🛟
9. Kto prowadzi zajęcia i jak weryfikowana jest kadra?
Zajęcia prowadzi Komandor Sekcji Żeglarskiej wraz z doświadczonym instruktorem. Obaj posiadają wymagane patenty żeglarskie, uprawnienia instruktorskie oraz doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Bezpieczeństwo uczestników traktujemy bardzo poważnie. Każdy członek kadry przechodzi pełną weryfikację formalną – sprawdzamy kwalifikacje, aktualne badania lekarskie oraz zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego i Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.
Dodatkowo wdrożone są standardy ochrony małoletnich, które muszą być bezwzględnie przestrzegane przez wszystkich członków kadry, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu dla dzieci.
10. Czy dzieci biorą udział w regatach i wyjazdach?
Tak, regaty i wyjazdy są dla chętnych, ale zachęcamy do udziału ze względu na świetną żeglarską atmosferę i adrenalinę. Co więcej, regaty to super sprawdzian dla żeglarza. 😉
11. Czy klub organizuje obozy i zgrupowania?
Na ten moment mamy w planie organizację obozu szkoleniowego dla członków klubu. Więcej info wkrótce.
12. Jak zapisać dziecko do klubu?
Zapis odbywa się poprzez formularz dostępny na stronie. – LINK do formularza
Można skontaktować się z nami również mailowo na adres: sekcja@aquilis.org
13. Czy mogę wspierać klub jako darczyńca, sponsor lub wolontariusz?
Bardzo chętnie! 😊
Możesz nas wesprzeć na kilka sposobów:
- Odwiedzając zakładki Wesprzyj nas lub Dołącz do nas na naszej stronie,
- Lub kontaktując się bezpośrednio mailowo:
14. Co się stanie, jeśli dziecko opuści trening?
Nic strasznego – wiemy, że życie bywa przewrotne i nie sposób czasami osiągnąć 100% frekwencji. 😉 Prosimy tylko o informację do Komandora, aby mógł zaznaczyć nieobecność.
15. Co jeśli dziecko, chce żeglować, ale niekoniecznie uczęszczać na zajęcia z pływania zimą?
Rozmawiamy i szukamy najlepszego rozwiązania.
16. Czy można zawiesić członkostwo?
Tak, po wcześniejszym uzgodnieniu.
17. Czy Klub Żeglarski SWAŻM zapewnia transport na zajęcia?
Tak, oferujemy transport dodatkowo płatny w wysokości 50 zł miesięcznie.
Trasa obejmuje: Wrocław ATM Marina Osobowice → Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Wały.
18. Kiedy jest nabór do sekcji żeglarskiej?
Nabór do sekcji odbywa się dwa razy w roku: we wrześniu oraz w marcu/kwietniu.