Mistrzostwa Województwa 2025 – relacja z regat!
Ależ to były regaty!⛵
Jesień w tym roku przyszła szybko i podobnie jak lato nie rozpieszcza temperaturą. Jednak to właśnie o tej porze roku fajnie wieje. Dlatego w weekend 11/12 października Wrocławski Okręgowy Związek Żeglarski zorganizował
Mistrzostwa Województwa 2025 na przystani UKS Żeglarz na Osobowicach.
Oczywiście nie mogło zabraknąć żeglarzy z KŻ SWAŻM.
W sobotę rano na przystani UKS Żeglarz stawili się w komplecie:
- Ola Ostrowska | nr na żaglu 2405
- Janek Nowak| nr na żaglu 2402
- Dominik Paś | nr na żaglu 2404
- Tymek Nowak| nr na żaglu 2401
Dla Tymka to będą pierwsze regaty bo zaczął z nami żeglarską przygodę we wrześniu tego roku.
Pogoda pochmurna, ale wietrzna. Wieje równo z zachodu od 3 do 5 m/s. Wymarzone warunki wiatrowe dla Optimista. Niebo wciąż się chmurzy, aplikacje pogodowe zapewniają jednak, że deszczu nie będzie.
Temperatura waha się w okolicach 15 st., ale na wodzie jest znacznie zimniej. Wiatr i bryzgi wody robią swoje. Żeglarze jednak się nie poddają, taklują pędniki i w komplecie stawiają się na linii startu. Kilka halsów na rozgrzewkę i rusza procedura startowa. W końcu flaga klasy „Optimist” w dół. Szoty się napięły, żagle wypełniły wiatrem i poszli.
Optimiściarze są podzieleni ze względu na wiek i umiejętności na odpowiednie grupy. Dzisiaj startują w grupie B (do lat 13) oraz Optimist UKS (początkujący).
Wszyscy startują jednocześnie. Dopiero na trasie widać wyraźnie różnicę w umiejętnościach.
My startujemy w grupie „Optimist UKS” bo to dopiero początki żeglarskiej przygody, ale dzisiejsze regaty są poważnym sprawdzianem dla naszych zawodników.
Po pierwszym dniu Dominik uplasował się na trzeciej pozycji, Tymek i Ola na piątej.
Niedziela.
Pogoda, podobnie jak wczoraj. Zatem znów zimno ale wietrznie.
Tymek z Dominikiem stawili się na starcie. Flaga klasy w dół i poszli.
Tymkowi wyraźnie sobotnia lekcja weszła. Co prawda spóźnia trochę start, ale potem mknie jak rączy rumak na Wielkiej Pardubickiej. Od trzeciego biegu zaczyna wyraźnie kąsać zawodników z grupy B.
Po około pięciu godzinach walki i pięciu rozegranych biegach regaty dobiegły końca.
Tymek zdobył brązowy medal w grupie Optimist UKS.
Od przyszłego sezonu tych czworo zawodników, którzy wzięli udział w tych regatach będą już startowali w grupie B.
Bardzo dziękujemy za wspólną przygodę i zabawę, i do zobaczenia na treningach. Przecież by na regatach pokazywać pazury najpierw trzeba wylać trochę potu na treningu. W tej kwestii od lat nic się nie zmienia.