W końcu! Ruszyły pierwsze treningi! 🥳
Przybyli żeglarze odkrywać tajniki skutecznej żeglugi.
Wśród nas są tacy, którzy kontynuują naukę, ale również ci, którzy pierwszy raz dotykają żagla. Wszystkiemu towarzyszy aura nowości. Nowi znajomi, pierwsze przyjaźnie… i co dalej…
Zajęcia ruszyły zgodnie z harmonogramem. Poniedziałek i środa oraz wtorek i czwartek.
Żeglarze poznają tajniki żeglarstwa zgodnie z już posiadaną wiedzą.
Stąd podział na sekcję A i B.
W sekcji A uczestniczą żeglarze, którzy kontynuują przygodę z żaglem i pierwsze kroki są juz dawno za nimi. W sekcji B bawią się i uczą początkujący.
W trakcie pierwszych treningów na wodę zeszli tylko żeglarze sekcji A, natomiast sekcja B poznaje żaglówkę od początku.
Aby sprawnie prowadzić jacht najpierw należy go poznać, np. nauczyć się węzłów, które będą potrzebne do poprawnego zbudowania pędnika oraz nauczyć się budować i regulować sam pędnik.
Dla przypomnienia – poznaliśmy następujące węzły:
🪢 węzeł „ósemka” – służy do zabezpieczenia liny przed wysznurowaniem,
🪢 węzeł prosty (płaski) – służy do łączenia dwóch lin. Użyjemy go do przywiązania żagla do masztu za pomocą krawatu,
🪢 pętla ratownicza – np. na końcu fału rozprza lub obciągacza bomu.
Na najbliższych treningach zejdziemy na wodę. 🌊